حمایت از کالای ایرانی | شنبه، ۲ تیر ۱۳۹۷

هم انديشي درباره برگزاري مناظره هاي انتخاباتي - صفحه محتوایی خبر

 

 

مشاهده خبر

هم انديشي درباره برگزاري مناظره هاي انتخاباتي

 

نشست علمي "مناظره هاي انتخاباتي تلويزيوني؛ تجربه ها، نقدها و راهكارها" در دانشكده ارتباطات و رسانه ي  دانشگاه صداوسيما برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي معاونت امور استان ها ، در اين نشست كه با حضور دكتر علي دارابي،معاون امور استان هاي رسانه ملي و عضو هيئت علمي دانشگاه صدا و سيما ، دكتر پورحسين سرپرست شبكه چهار سيما و مجري مناظره هاي انتخاباتي در سال92 ،دكتر غلامرضا غلامي مديركل وقت برنامه هاي سياسي صدا وسيما درسال 88 و عضو هيئت علمي دانشگاه صدا و سيما، دكتر حسام الدين آشنا، مشاور فرهنگي و رسانه اي رئيس جمهوردولت يازدهم و عضو هيئت علمي دانشگاه امام صادق (ع) ، سيد امير سياح ، مدير گروه اقتصاد و رسانه شبكه يك سيما، حسين فردرو كارگردان برنامه هاي مناظره سال 92 و محمد مهدي اسماعيلي استاد علوم سياسي دانشگاه تهران برگزار شد، كارشناسان در باره تجربيات برگزاري مناظره هاي رياست جمهوري در سيما در دوره هاي قبلي انتخابات تبادل نظر كردند.

دكتر علي دارابي كه از مديران ارشد اداره كننده ي مناظره هاي سال 92 بود در اين نشست با تاكيد بر اينكه صدا و سيما به هيچ وجه دنبال مچ‌گيري از كانديداها نيست گفت: كشف حقيقت،مهمترين هدف مناظره است و رسانه ملي همين مسئله را در ارائه مناظره ها دنبال مي‌كند.

وي افزود: مناظره، تاثيرگذارترين ساختار برنامه‌سازي براي تبليغ نامزدهاست و آنان مي‌توانند از اين ابزار به بهترين نحو استفاده كنند چرا كه در مناظره، جلوه حقيقي هر فرد مشخص مي‌شود و فرصتي عادلانه در اختيار نامزد ها قرار مي‌ گيرد.

دكتر دارابي با اشاره به اينكه در مناظرات سال 92 سعي رسانه ملي بر اين بود كه عدالت براي همه نامزدها رعايت شود گفت :ما حتي در استقبال از آنها هم سعي كرديم اين عدالت برقرار شود. دارابي مخالفت خود را با ارائه سوالات به نامزد ها قبل از مناظره هم اعلام كرد و افزود:از نامزدهاي مناظره هاي پيش رو مي خواهيم صداقت پيشه باشند.

دكتر رضا پور حسين، هم كه تجربه اجراي مناظره هاي سال 88 را داشت  گفت: مجري بايد كنش گر و فعال و در حقيقت تنظيم گر ساختاري در مناظره باشد.وي افزود: درسال 88 مشخص بود كانديدا از قبل براي منازعه آمده بودند در حالي كه در مناظره ها از كانديداي غايب نبايد صحبت شود.

دكتر غلامرضا غلامي هم از انتخابات به عنوان ليله القدر يك مملكت براي 4 سال ياد كرد و گفت: ممكن است آثار كارهاي يك رئيس جمهور تا 50 سال وجود داشته باشد.  وي معتقد بود "مناظره ، بزم گاه اصلي پيروزي نامزدهاست."  غلامي كه مدير كل وقت برنامه هاي سياسي معاونت سياسي رسانه ملي در مناظره هاي سال 88 بود ضمن اشاره به اينكه خطوط قرمز در مناظره ها بايد به حداقل ممكن برسد گفت: ما يك رسانه اسلامي هستيم و نبايد اجازه دهيم در مناظره تخريب و بي حرمتي صورت گيرد و بايد در جهت حق گرايي گام برداريم.

اميرسياح؛مدير گروه اقتصاد شبكه يك سيما در اين نشست با مقايسه الگوي مناظرات در سال 88 و 92 گفت: در سال 88 بحث بين كانديداها در مناظره ها، به سمت تخاصم پيش رفت اما در سال 92 شاهد تبيين گرايش ها بوديم . وي  فرم پيشنهادي خود براي مناظرات 96 را ميزگرد در چهار بخش با حضور چند نامزد عنوان كرد.

در اين نشست همچنين "بايسته هاي اجراي مناظره هاي رياست جمهوري در سيما"  بررسي شد .

 

دكتر حسام الدين آشنا هم در اين نشست، مناظره ها را حاصل تعامل سه فرهنگ سياسي- سازماني و رسانه اي ارزيابي كرد و افزود: فقدان اعتماد سياسي از مشكلات كشور ماست . دكتر آشنا ضمن اشاره به نقش صداوسيما در مناظره ها كه مي تواند بازي گردان باشد يا بازيگر گفت: لزومي ندارد مناظره ها تك به تك باشد بلكه مي توان  مناظره را با حضور چند نماينده از احزاب مختلف برگزار كرد.

مشاور فرهنگي و رسانه اي رئيس جمهورگفت: دانشگاه ها هم مي توانند برگزار كننده مناظره باشند. دكتر آشنا افزود: نبايد بدون رضايت كانديدا از آنان سوال پرسيده شود و سوالات بايد به كانديدا اعلام شود.

حسين فردرو كارگردان برنامه هاي مناظره سال 92 در اين نشست با اشاره به تكنيك هاي برنامه سازي براي مناظره هاي رياست جمهوري گفت: در مناظره قبل به نكات فني و روانشناسي در دكور و چينش صندلي هاي كانديدا توجه زيادي شده بود.

و اما دكتر محمد مهدي اسماعيلي؛ عضو هيئت علمي دانشگاه تهران در تشريح نكات سياسي و اجتماعي كه بايد در طراحي مناظره ها لحاظ شوند گفت: هيچ كدام از انتخابات در كشور ما چه از نظر كيفي و چه از نظر كمي شبيه به انتخابات قبلي نبوده است.

وي افزود: براي مناظره هاي سال 96 بايد يك مدل جديدي طراحي كنيم كه در آن  روحيات و خلقيات كانديداي مناظره كننده لحاظ شود.

 دكتر اسماعيلي به اين نكته هم اشاره كرد كه تا اين دوره كانديدايي به نام كانديداي پوششي نداشتيم كه از اين به بعد اضافه خواهد شد.

در پايان اين نشست كارشناسان به سوالات مدعوين در باره مسائل مختلف پاسخ گفتند.