حمایت از کالای ایرانی | چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷

جشنواره، بهترین مشوق برای بروز استعدادهای نهفته افراد - صفحه محتوايي يادداشت

 

 

يادداشت

جشنواره، بهترین مشوق برای بروز استعدادهای نهفته افراد

جشنواره، بهترین مشوق برای بروز استعدادهای نهفته افراد

 

خداوند متعال در قرآن کریم در آیات متعدد ازپاداش اعمال صالح سخن گفته آن هم مطابق فهم انسان‌ها ومشابه‌سازی نعمت‌های اخروی با آنچه در اختیار داریم. همه این‌ها ما را به یک حقیقت رهنمون می‌کند، اینکه تشویق و وعده پاداش می‌تواند حرکت آفرین و سازنده باشد.

بدون شک هنرمندان و برنامه‌سازان رسانه ملی هم از این قاعده مستثنی نبوده و جشنواره می‌تواند مشوق و حرکت آفرین درجهت ساخت برنامه‌هایی باکیفیت بیشتر باشد و اینجاست که اهمیت جشنواره خودنمایی می‌کند؛ اگرچه یقینا عزیزان برنامه‌ساز، جشنواره راهدف غایی خود نمی‌دانند.

به شکل طبیعی همکاران عزیز در مرکز وظایف شرعی و قانونی خود را که تلاش برای ساخت بهترین برنامه‌ها وعرضه آن به مردم شریف استان کرمان که ولی نعمت ما هستند، به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند ولی در کنار این خدمات صادقانه دوست دارند که آثار تولیدی آنها علاوه بر رضایت خداوند متعال و مردم شریف استان مورد توجه داوران محترم جشنواره هم قرارگیرد، تا نمود ملی پیدا کند و سعی آنها رعایت استانداردهای برنامه‌سازی در طراز بالاست تا به این هدف خود نیز نایل شوند.

مسئولین محترم جشنواره بهترین برنامه‌های مراکز را که در طول سال در ارزیابی نمره بالایی گرفته‌اند انتخاب کرده و برخی از این برنامه‌ها به مرحله داوری راه یافته و داوران محترم باید از بین این‌ها برترین‌ها را برگزینند که انصافا کار دشواری است، لذا با توجه به رقابت فشرده و تعداد محدود جوایز می‌توان گفت که سطح آثار راه یافته به جشنواره بالاست.

طبیعی است که جشنواره یکی از بهترین مشوق‌ها برای بروز استعدادهای نهفته افراد است. هر انسانی یک سری توانایی‌های بالقوه دارد که شاید خودش هم از آنها باخبر نیست، ولی وقتی در میدان مسابقه قرار گیرد، سعی می‌کند همه توان خود را به رخ بکشد و به صحنه مسابقه بیاورد، لذا حضرت علی علیه‌السلام دنیا را میدان آمادگی برای مسابقه آخرت نامیده است.

و در پایان در خصوص اینکه جشنواره و اهدای جایزه چقدر در انگیزه افراد تاثیرگذار است، باید گفت این از بدیهیات است که حتما موثر خواهد بود. تشویق و اهدای جایزه از اصول اولیه آموزش بوده و چنان که می‌بینیم همچنان جاری  و ساری است. همیشه صحنه‌هایی که انسان‌ها در آن تشویق شده‌اند به‌عنوان یک رخداد شیرین در خاطره و حافظه آنها ماندگار شده است. همچنانکه اگر احساس کنند در جایی حق و حقوق آنها ضایع شده اثر منفی زیادی دارد، لذا داوران و مسئولین محترم جشنواره باید مراقب هر دو روی سکه باشند.

احمدعلی رمضانی مدیرکل صدا و سیمای مرکز کرمان